image

Blog

Všechny příspěvky

 • Vytváření tras v JOSM snadněji

  Doba čtení: 3 minut

  Posted in Návody on čer 25, 2013.

  trasa.png

  Před pár dny mě Michal v příspěvcích u článku o turistických trasách upozornil na možnost rozšíření menu související s českými turistickými/cyklo trasami. Jal jsem se tedy hledat, zda se jedná o rozšíření neboli plugin nebo něco jiného … ale nakonec je nastavení překvapivě přímo v JOSM. V tomto krátkém návodu si ukážeme jak menu o možnost lehkého vytváření tras rozšířit a také jak potom novou trasu (relaci) vytvořit.

  Štítky: OSM , turistika , KČT , cyklotrasy , KST , JOSM

  Číst dále


 • OsmAnd 1.4.1

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on čer 20, 2013.

  info.png

  Nová verze OsmAndu přináší několik novinek, které ale nemají až tak zásadní význam, a vlastně ani nemám nic co bych k nim napsal. Možná modul plánování tras by se mohl hodit, kdyby ale rovnou při zadávání průjezdních bodů hledal trasu po cestách podle pravidel navigace současného profilu. Možnost mazání vrstevnic chybělo, ale lepší by bylo mít vrstevnice seskupeny podle států. Ano, sice se překrývají, ale není to nic co by nešlo vyřešit. Mno, budeme se tedy těšit na příští update 1.5, který by měl přinést opravdové novinky. Už teď se můžeme těšit na změny uživatelského rozhraní a nebo třeba na hlasové upozornění na rychlostní omezení.

  Štítky: aktualizace , plánování

  Číst dále


 • Aktualizace JOSM

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on čer 18, 2013.

  josm.png

  Pokud používáte JOSM pro editaci OSM map, neměla by vám uniknout poslední stabilní verze 6060, jelikož přináší příjemné vylepšení v podobě zvýraznění vybraných částí trasy v relaci. Toto je užitečné hlavně právě při klikání turistických tras nebo cyklotras. V předchozích verzích docházelo ke zvýraznění také, ale pouze červenou barvou čáry a to nebylo až tolik viditelné. Nyní je zvýraznění velké a musím říct, že se nyní vytvářejí/editují relace o mnoho lépe.

  Štítky: OSM , turistika , trasy , vývoj , cyklotrasy , JOSM

  Číst dále


 • Oranžová je zpět?

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on {0}květen|{1}května 15, 2013.

  otaz.png

  Nová ikona je zde … snad natrvalo. Možná jsem se až příliš nahlas modlil za nějakou změnu a překvapení ve vývojové verzi na sebe nenechalo dlouho čekat. Myslíte si, že ikona není důležitá? Já myslím že ano, a velmi.

  Štítky: ikona

  Číst dále


 • Sexy oranžová je ve verzi 1.2.0 pryč

  Doba čtení: 2 minut

  Posted in Novinky on dub 25, 2013.

  info.png

  Aktualizace OsmAnd na 1.2 [aktualizováno]. S kompletním přechodem aplikace na QT se mnoho změnilo, hlavně ve vzhledu. Osmand dostal žloutenku. Barevné ikony zmizely a místo nich se objevily často jednobarevné. Musím se přiznat že dřívější oranžová se mi líbila více a to samé se dá říci o ikonkách.

  Štítky: aktualizace , GPX , trasy , uživatelské rozhraní , stínované hory

  Číst dále


 • Slovenské turistické trasy

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Návody on dub 23, 2013.

  tur.png

  Pěší turistické trasy KSC v offline mapě. Již dlouhou dobu využívám české turistické trasy (dále TT) k plné spokojenosti. Nyní jsem ale potřeboval dostat do OsmAndu slovenské TT. Pokusil jsem se je získat z OSM a vydařilo se. Jen bylo trochu nutné upravit importní soubory a soubory zobrazovačů. Nyní je tedy máme a budou k dispozici stejně jako české.

  Štítky: offline mapy , turistika , trasy , KST , SK , vykreslovače

  Číst dále


 • Zobrazení více tras najednou

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on úno 12, 2013.

  info.png

  Jedna novinka se nám vloudila do poslední verze OsmAndu, přestože na ní nebylo upozorněno v oficiálním seznamu novinek. Tou je zobrazení více tras současně. Kdo trasy také intenzivně využívá ví, že bylo doposud možné vybrat pouze jednu trasu z prošlých tras nebo aktuálně probíhající trasu. Nyní je možné zobrazit nejen kterékoli minulé trasy současně, ale k tomu i tu probíhající.

  Štítky: GPX , turistika , trasy

  Číst dále


 • Seznam novinek OsmAnd 1.1.2

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on úno 11, 2013.

  stinovani.png

  verze 1.1.2 je spíše opravným vydání, přesto však přinesla jednu zásadní novinku o které jsem již psal v minulém článku a proto se podíváme dnes pouze na oficiální seznam novinek této verze.

  Štítky: vrstevnice , stínované hory , aktualizace

  Číst dále


 • Stínované hory v OsmAnd 1.1.2

  Doba čtení: 2 minut

  Posted in Návody on úno 07, 2013.

  stinovani.png

  Jak se blíží vydání další verze OsmAnd, začínají se objevovat také novinky. A jako obvykle nejsou zanedbatelné. Hlavním trhákem je podle mého názoru stínování hor jako offline překryvná vrstva. Když k tomu připočítáme již stávající možnost přidat vrstevnice ….. kdeže jsem to psal, že bude dlouho trvat než z OsmAndu bude turistická navigace?? No dávno to není a jsme zase o velký krok blíž.

  Štítky: offline mapy , turistika , vrstevnice , stínované hory

  Číst dále


 • Silniční mapy a test navigace OA 1.0.0

  Doba čtení: 6 minut

  Posted in Recenze a testy on lis 21, 2012.

  info.png

  Po dvou a půl letech trvalého vývoje vyšla verze OsmAnd 1.0 s tak jsem se podíval na novinky této kulaté sváteční verze. Nejprve si představíme aktuální novinku silniční mapy a poté jsem pro vás otestovat hledání cesty nově odladěnou offline navigační službou. Zpočátku mi výpočet cest trval delší dobu než ve vývojové verzi a nemohl jsem přijít na to čím je doba výpočtu ovlivněná … až mě osvítil Duch Svatý a napadlo mě čím bude hledání zpomalováno. Vše se dočtete v článku.

  Štítky: offline mapy , navigace , silniční mapy

  Číst dále