image

Blog

Všechny příspěvky

 • OsmAnd 1.0.0 za dveřmi

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on lis 16, 2012.

  info.png

  A co přinese? Hlavně, kromě dalších vylepšení, offline navigaci. Ti chytřejší mi budou oponovat, že OsmAnd přeci vždy byla offline navigace. To jistě ano, ale vývojáři posledních pár týdnů makali na vylepšení vlastní offline navigační služby a výsledek je znát. Zkoušel jsem si jako test spočítat trasu z ČB do Prahy a dostal jsem trasu za 1 sekundu. Druhý pokus byl z ČB do Malé Úpy v Krkonoších (320 km) a za 4 sekundy bylo vymalováno… OsmAnd 1.0 má vyjít zítra.

  Štítky: aktualizace , navigace

  Číst dále


 • Jak používat filtry bodů zájmu

  Doba čtení: 8 minut

  Posted in Návody on zář 29, 2012.

  hledat.png

  V tomto návodu se zaměřím na používání uživatelských filtrů bodů zájmu (POI). POI jsou vyznačené body v mapě, které jsou nějakým způsobem užitečné, například obchody, opravny, čerpací stanice a podobně. Tyto body se dají vyhledávat a zobrazovat v mapě, nebo je možné se k nim nechat navigovat. POI se v OsmAnd dělí na dvě skupiny: statické, ty mají ikonu složky a uživatelské, které jsou značeny hvězdičkou. A právě na uživatelské POI se dnes zaměřím.

  Štítky: body zájmu , POI

  Číst dále


 • OsmAnd 0.8.3

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on zář 26, 2012.

  info.png

  Právě vychází další verze OsmAndu 0.8.3 a přináší nám příjemná vylepšení a opravy. Doplněny byly všechny ikony do nastavení profilů (výška řádků v menu byla trochu komprimována), nyní je již také možné vyhýbání dálnicím, cestovat přes průjezdní body, vylepšeno bylo také navádění po trase a další. Tato verze přináší i jeden vedlejší efekt ...

  Štítky: aktualizace

  Číst dále


 • České cyklotrasy v OsmAnd

  Doba čtení: 5 minut

  Posted in Návody on zář 19, 2012.

  cyklo.png

  Pokusil jsem se, na žádost uživatele jech na fóru, o implementaci českých cyklotras do offline mapy OsmAndu (OA) . Na základě prqekových úprav OsmAndMapCreatoru (OAMC) pro pěší trasy se zprvu zdálo, že by to mohlo jít … Do cíle ale vedla trnitá cesta a vlastně jsem tam nejspíše ani nedošel. Výsledek tedy nelze považovat za stoprocentní, jedná se ještě mnohem více, než v turistických trasách, o provizorní řešení. Aktualizováno 26.7.2013

  Štítky: OSM , OsmAndMapCreator , turistika , KČT , cyklotrasy , vykreslovače

  Číst dále


 • Průjezdní body

  Doba čtení: 2 minut

  Posted in Novinky on zář 18, 2012.

  prujezdni.png

  Kalupem se nám blíží vydání nové verze 0.8.3 a jsem rád, že vám nohu představit jednu z novinek, která se snad už v této verzi objeví. Tou novinkou jsou průjezdní body, neboli postupové cíle, jak je nazývá OsmAnd (edit: nakonec se přece jen spíše ujme, nás chodce poněkud diskriminující, název průjezdní body). Ano, ty body, které jsme si již dlouho přáli a občas jsme se museli kvůli jejich absenci škrábat pravou rukou za levým uchem. Nicméně jsou tu, a podívejme se jak budou vlastně vypadat.

  Štítky: průjezdní body

  Číst dále


 • Jaké jsou výchozí hodnoty profilů

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Návody on zář 06, 2012.

  navod.png

  Někdy dochází k situacím, kdy se hodí informace o tom, jaké jsou výchozí hodnoty voleb v nastavení, nebo by bylo dobré znát informaci o tom, co způsobí obnovení výchozích hodnot profilu při stisku volby „Nastavit výchozí“ . Pro tyto případy zveřejnil Hardy pdf s přehlednou tabulkou výchozích hodnot. Tabulku jsem přeložil, upravil a trochu graficky zvýraznil.

  Štítky: nastavení , první kroky

  Číst dále


 • České turistické trasy v OsmAnd

  Doba čtení: 7 minut

  Posted in Návody on zář 01, 2012.

  tur.png

  Pěší turistické trasy KČT v offline mapě již konečně nejsou tabu a jsem rád, že bylo v OsmAndu dosaženo možnosti zobrazení. Kdo sleduje fórum ví, že se o to zasloužil především uživatel s přezdívkou prqek, který pozměnil OsmAndMapCreator tak, že je nyní možné získat tyto trasy z osm dat a poté je úpravou zobrazovače v navigaci zobrazit. Samozřejmě se zobrazí jen to, co v OSM mapách je, a tak zvláště nyní, když se přechází na relace, nemusí být zobrazeny všechny. Samozřejmě ale budou postupně přibývat, sám jsem jich mnoho okolo svého bydliště do OSM map dokreslil.

  Štítky: OsmAndMapCreator , turistika , trasy , KČT , vykreslovače

  Číst dále


 • OsmAnd 0.8.2

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on srp 30, 2012.

  info.png

  Právě vyšla nová verze OsmAndu 0.8.2 a ta přináší haldu novinek. Týkají se hlavně ve vzhledu mapové obrazovky, na kterou se přesunuly téměř všechna nastavení a je nyní možnost i přidávat a odebírat widgety. Oficiální seznam změn je tento...

  Štítky: uživatelské rozhraní , aktualizace

  Číst dále


 • Jak sledovat aktuální trasu

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Návody on srp 22, 2012.

  navod.png

  Další novinka která se objeví tento, nebo příští týden v očekávané verzi 0.8.2 OsmAndu by mělo být sledování aktuální trasy, která je zaznamenávána do GPX. Ano, ti co čtou pravidelně zdejší příspěvky si možná všimli, že celkem nedávno jsem si posteskl, že mi tato funkce chybí, takže mám z této přidané funkce neskrývanou radost. A jak lze zobrazování aktuálně prošlé trasy zobrazit?

  Štítky: GPX , trasy

  Číst dále


 • Měření vzdáleností [neimplementováno]

  Doba čtení: 2 minut

  Posted in Návody on srp 19, 2012.

  navod.png

  Pokud je potřeba změřit vzdálenost dvou míst na mapě, je možné délku odhadnout pohledem, přičemž si lze pomoci podle měřítka na mapě. To ale přináší dvě nevýhody. Jednak musíme přepnout hlavu na mód „výpočet“, což se nemusí zrovna vždy chtít (zvláště o prázdninách), a za druhé musíme mít aktivované zobrazení měřítka na mapě, což nemáme v případě zobrazení zoomu namísto pravítka (viz druhý obrázek). Nastavení na zobrazení měřítka a pak zpět na zoom může být opravdu zbytečně zdlouhavá akce.

  Štítky: offline mapy , turistika , měření

  Číst dále