image

Blog

Všechny příspěvky

 • Testování modulu OsMo

  Doba čtení: 5 minut

  Posted in Recenze a testy on čer 07, 2014.

  osmo.png

  Léto je na spadnutí, což dokazuje svými teplotami tento víkend, kdy počasí tahá ven i otrlé pařany, a tak jsem se rozhodl trochu otestovat modul OsMo v praxi. Skupiny se zatím testovat nedají, jelikož na jejich vytvoření bude třeba registrace která zatím není možná, nicméně na přímé propojení a sledování v prohlížeči se můžeme podívat. Článek je určen pro informaci o tom co se chystá nebo jako návod pro ty co používají vývojovou verzi. Protože testy jsou prováděny právě ve vývojové verzi, mohou se obrázcích vyskytovat různé chyby.

  Štítky: navigace , online , Latitude , osmo , beta , FUP , monitoring , modul

  Číst dále


 • Co se chystá ve verzi 1.8

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on {0}květen|{1}května 27, 2014.

  osmo.png

  Je několik novinek ve vývoji OsmAnd, které jsou již trochu známé a tak si je můžeme předběžně představit. Sice u některých zatím neznáme větší detaily, ale tak stačí informace, že budou a můžeme se na ně alespoň těšit. I taková informace občas v deštivém počasí potěší a zahřeje.

  Štítky: GPX , KML , Latitude , osmo

  Číst dále


 • Zobrazování stažených podkladů

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on {0}květen|{1}května 08, 2014.

  info.png

  OsmAnd má nyní pěknou funkci zobrazující stažené podklady zelenou barvou. Opravdu nevím od kdy se takto stažené soubory zobrazují, ale rozhodně jsem si toho dříve nevšiml, takže tipuji že moc dlouho ne. I když popravdě do takových malých zoomů obvykle nechodím.

  Štítky: offline mapy

  Číst dále


 • OsmAnd 1.7: vylepšené plánování

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on dub 03, 2014.

  info.png

  V této verzi OsmAnd byl hlavně přepracován uživatelský vzhled plánování trasy, což se bude jistě nejvíce líbit. Prostředí plánování je nyní řešeno tlačítky v dolní části obrazovky a tak je nastavení trasy dobře přístupné a ovladatelné. V průběhu plánování dochází k okamžitému výpočtu trasy a při změně parametrů k její přepočítání. Také je nyní možné zakázat nebo povolit stávající profily a jsou k dispozici také profily zcela nové. Přibyly profily kamion, turistika, loď, motocykl, letadlo z kterých už si vybere každý. Také se v navigaci objevují žádané prvky využitelné pro nákladní dopravu.

  Štítky: aktualizace , plánování

  Číst dále


 • Přednastavené vykreslovače

  Doba čtení: 3 minut

  Posted in Návody on dub 02, 2014.

  navod.png

  OsmAnd umožňuje zobrazení vektorových map v různých stylech podle vašich potřeb. Mimo vyváženého stylu „default“ můžete v „Menu“ → „Nastavení obrazovky“ → „Vektorový vykreslovač“ vybrat další možnosti zobrazení mapy. Poznámka: Názvy vykreslovačů nejsou přeložitelné, jelikož název se generuje přímo z xml souboru vykreslovače a ty jsou shodné pro všechny jazykové mutace.

  Štítky: rendering , vykreslovače , lyžování , zimní , cyklotrasy

  Číst dále


 • OsmAnd 1.6

  Doba čtení: 3 minut

  Posted in Novinky on říj 28, 2013.

  info.png

  Na marketu se včera objevila nová verze OsmAnd s číslovkou 1.6. Přinesla svěží vítr v podobě rychlejšího renderingu, možnosti nastavení lupy při mapovém pohledu, lepším přizpůsobení distribuce vrstevnic a hlavně pěknou základní mapou světa.

  Štítky: aktualizace , vrstevnice , full hd

  Číst dále


 • Jak vytvořit vlastní POI

  Doba čtení: 2 minut

  Posted in Návody on říj 06, 2013.

  jak-na-poi.jpg

  POI neboli body zájmu, jsou body na mapě, jako třeba benzínky, obchody, jeskyně, vzácné stromy a další. OSM již obsahuje mnoho těchto bodů, ale je možné, že budete chtít zobrazit nějaké své, nebo nějaké speciální body, které v OSM nejsou a nelze je jednoduše doplnit. Zkusil jsem vytvořit POI index do OsmAnd pro vyhlídky z poi.cz a fungují dobře. Vytvoření bylo testováno na Linuxu, ale bude samozřejmě stejně fungovat i na jiných systémech.

  Štítky: body zájmu , Gpsbabel , OSM , OsmAndMapCreator , POI

  Číst dále


 • Cyklo/Turistické trasy v základu

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Návody on srp 17, 2013.

  navod.png

  Cyklotrasy i turistické trasy je již nějakou dobu možné zobrazit i ve výchozí konfiguraci bez dodatečně upravených vykreslovačů a mapových souborů. Vývojáři podle nás implementovali zvýraznění tras, ale tak nějak trochu na půl cesty. Bohužel zobrazovače tak trpí vadami, kterým jsem se při vlastním návrhu snažil vyhnout. Zvýraznění trasy je občas špatně viditelné (např. zelená v lese) nebo někdy kombinace barev při překryvu vytváří jiné barvy než skutečně mají. Nicméně trasy jsou v defaultu, což je dobré. Cyklotrasy mají správné číselné popisky a turistické zase značky. Stačilo by tedy zobrazovače trochu upravit a budou výborné. Jakmile najdu chvíli pustím se do toho (pokud to neuděláte někdo dřív). Ale zatím se podíváme jak zobrazení tras nastavit.

  Štítky: turistika , trasy , uživatelské rozhraní , nastavení , KČT , cyklotrasy , vykreslovače

  Číst dále


 • Vytváření tras (relací) v JOSM

  Doba čtení: 17 minut

  Posted in Návody on čer 26, 2013.

  trasa.png

  Protože využíváme OSM mapy nejen k zobrazení mapových podkladů, ale třeba i k zobrazení POI nebo tras, je užitečné je také do projektu zadávat. K editaci OSM je možné využít editory přímo v prohlížeči na stránkách OSM, ale kdo se editací zabývá déle a vážněji ví, že lepší je nějaký sofistikovanější editor. JOSM již používám velice dlouho, jelikož je nezávislý na OS i na platformě (napsaný v jazyku Java) a funguje i na mých linuxových strojích. Proto v tomto návodu nenaleznete nic jiného než právě JOSM. Pro naše účely se vytvářejí dva druhy tras. Jednak jsou to turistické trasy a pak tu máme cyklotrasy. I když můžete narazit ještě na starý typ tras, vytvořených jako linie, nebo spíše jako vlastnosti linií (cest, silnic), tak nyní se již obojí vytváří jako relace. Dnes se podíváme jak takovou trasu vyrobit.

  Štítky: OSM , GPX , turistika , trasy , KČT , cyklotrasy , KST , JOSM

  Číst dále


 • OsmAnd 1.5 vychází

  Doba čtení: 1 minut

  Posted in Novinky on čer 26, 2013.

  info.png

  Jedná se opět spíše o dizajnovou verzi. I přes anoncování četných změn jich zase tak moc nečekejte i když přepínání profilů z mapového nastavení je velice příjemné . Počítám že ani s hlasovými vylepšeními, v našem, českém prostředí, to nebude tak horké (netestoval jsem).

  Štítky: aktualizace , uživatelské rozhraní , radary

  Číst dále