image

Blog

Příspěvek

Blog > Návody > Měření vzdáleností [neimplementováno]

Měření vzdáleností [neimplementováno]

navod.png

Pokud je potřeba změřit vzdálenost dvou míst na mapě, je možné délku odhadnout pohledem, přičemž si lze pomoci podle měřítka na mapě. To ale přináší dvě nevýhody. Jednak musíme přepnout hlavu na mód „výpočet“, což se nemusí zrovna vždy chtít (zvláště o prázdninách), a za druhé musíme mít aktivované zobrazení měřítka na mapě, což nemáme v případě zobrazení zoomu namísto pravítka (viz druhý obrázek). Nastavení na zobrazení měřítka a pak zpět na zoom může být opravdu zbytečně zdlouhavá akce.
OsmAnd ale nabízí velmi jednoduchou možnost jak měření provést elegantně a rychle bez jakéhokoli výpočtu nebo nastavení. Stačí prsty tapnout na mapu ve dvou bodech, mezi kterými chceme změřit přímou vzdálenost.

Pokud chcete měřit další vzdálenosti od prvního bodu, bude nutné první prst přidržet na mapě (dobré je současně s mapou trochu pohnout do strany, čímž se nezobrazí informační bublina bodu) a druhým prstem postupně tapnout na místa, která se budou od prvního bodu měřit. Přitom prvním prstem, při tomto provedení, lze vesele mapou pohybovat, když je to pro usnadnění dosažení vzdálenějšího bodu potřeba. Vzdálenost bodů se vždy zobrazí jako informační notifikace v dolní části displeje a po chvíli sama zmizí.

1

Funkce nemusí sloužit jen k přibližnému výpočtu dosažení cíle (na to se asi spíše bude hodit spočítání trasy), ale třeba na zjištění vzdálenosti nějakého viditelného objektu (komín, les, věž, … atd.) pro orientaci v terénu. Například na níže uvedeném obrázku zkoumám na polní cestě jak daleko je sluneční elektrárna, kterou vidím nedaleko mé trasy.

2

Přesnost měření bude samozřejmě odpovídat použitému zoomu, velikosti displeje a tloušťce prstů, ale pro přibližnou orientaci stačí. Testováno a screeny pořízeny ve vývojové verzi 0.8.2

10.9.2012 – Z neznámých vývojových důvodů, zatím měření nebylo implementováno. Nicméně Viktor přislíbil, že bude vydáno později, jako plugin.

Nothing to see here. This component is added to the post page in order to register the visit

Posted in Návody on srp 19, 2012.

Štítky: offline mapy , turistika , měření