Dub 252013
 

Aktualizace OsmAnd na 1.2 [aktualizováno]

S kompletním přechodem aplikace na QT se mnoho změnilo, hlavně ve vzhledu. Osmand dostal žloutenku. Barevné ikony zmizely a místo nich se objevily často jednobarevné. Musím se přiznat že dřívější oranžová se mi líbila více a to samé se dá říci o ikonkách.

Oficiální změny 1.2

 • Opravené chyby (doladěná navigace, hledání, nahrávky zvuku a videa, hlasové pokyny, drobné změny zobrazení)
 • Snadnější konfigurace stínování (vyžaduje modul vrstevnic)
 • Podpora odkazů maps.google.com
 • Nový widget (GPS info)
 • Podpora více oken na nových zařízeních Samsung
 • Kalmanův filtr pro kompas
 • Podpora pebble watch

Přikládám několik obrázků z vydané verze 1.2, která mi připadá ještě na vydání nedodělaná. Některé ikony zcela chybí i přesto, že v předchozích verzích byly. Jako by si vývojáři řekli, lepší žádná než stará barevná… Dobře je to vidět třeba na obrázku Možností bodu nebo na výběru mapy. Také celá dolní část nastavení profilu je bez ikon.

Změna přinesla ale i nějaká pozitiva. Například moduly jsou nyní mnohem lépe použitelné. také se v této verzi objevily některé významné novinky. Je nyní možné ukládat GPX trasu po jejím ukončení přímo z hlavní obrazovky a není nutné se prohrabávat do menu kvůli uložení. Také stínování kopců bylo vyčleněno z nesmyslného zařazení do online map. A když už jsme u stínování, nyní není omezeno stínování pouze na jeden stát, ale je možné stínování zapnout pro všechny stažené podklady.

Co vám, líbí se nový vzhled nebo byl lepší ten starý?

  4 komentáře na “Sexy oranžová je ve verzi 1.2 pryč”

 1. avatar

  Ta nová ikona se mi teda nelíbí, ale prý se ještě změní, tahle je nějaká prozatimní. Jinak ten nový grafický styl se mi možná líbí víc, přijde mi to takový čistší.

  Pokud už je tahle verze v Qt, je zajímavé, že zřejmě nepotřebuje Ministro (jako jiné Qt programy) a nepřibrala moc na velikosti, což je pozitivní. Přechod na Qt umožní udělat port pro Windows a všechny linuxový distribuce (včetně Ubuntu, Sailfish a dalších mobilních), takže si myslím, že to je správný směr.

  Hlavně jsem ale zvědavý, jestli se nějak zlepší offline navigace, protože to je zatím kámen úrazu. Taky vykreslování map je pořád hodně pomalý. Na tom by to chtělo taky zapracovat. A nebo si musim koupit rychlejší telefon. 🙂

  Ve fóru jsem koukal, že další verze, na který se pracuje, je 1.5. To by mohlo značit nějaký větší skok. Netušíš, jaké mají být novinky?

 2. avatar

  Tak tos mě potěšil, že se zvažuje nějaká změna, třeba to nebude taková hrůza. Ale důležité jsou naštěstí jiné věci na ikonu se zvykneme ať už bude jakákoli. Jinak grafický styl není špatný, jen by měl být dotažený.

  No ona přibrala tuším na víc než dvojnásobek, ale zase zhubla po rozdělení podle platforem. Ve finále je tedy o pár mega větší. Ano přechod na QT je opravdu pozitivní záležitost a tak má OsmAnd otevřené nové „trhy“, jak píšeš. Přesto že QT nemusim (již je to dávno co jsem od KDE přeběhl k XFCE), tak mu na mobilních platformách fandím.

  Nevím jak by ti pomohl lepší telefon. Ono zase bývá větší rozlišení a tak mám překreslování stejně pomalé na rok starém mobilu stejně jako na novém měsíc starém stroji, jelikož má dvojnásobné rozlišení. Přitom googlová navigace je rychlejší i na předminulém modelu.

  Mám teď málo času se tam dívat, zahlédl jsem, že se tam něco řeší kolem 1.5 ale nic o tom nevím a ani jsem tam nic nepročítal.

 3. avatar

  Rychlejší telefon už mam objednaný, jenže má fullHD rozlišení, tak uvidim, jak bude fungovat vykreslování… CPU by mělo být cca 5x rychlejší ale rozlišení je taky 5x větší než u současnýho. I když nevím, jak je na tom Cortex-A7 a Cortex-A8 v porovnání výkonu na 1 GHz.

  Každopádně Qt je teď opravdu v kurzu. V současnosti je venku alfa verze Qt 5.1 s podporou androidu, do léta by měla vyjít finální a od verze 5.2 (měl by být ještě letos) bude podpora Androidu plná a oficiální. Zároveň se pracuje na podpoře pro WinRT a iOS. Tím se pokreje celý spektrum mobilních zařízení. Navíc se v tom nádherně programuje, pár programů jsem v Qt dělal a je to skvělý toolkit.

  Jinak já používám KDE už od verze 3.5. Je pravda, že první 4.x byly hodně nestabilní, ale možnostma přizpůsobení vzhledu a funkcionality nemá konkurenci. Chce to ale samozřejmě výkonnější stroj, aspoň 2GHz CPU, funkční OpenGL akceleraci a 1GB RAM. Pokud preferuješ hlavně rychlost a nenáročnost, potom je Xfce jasná volba.

  Ona ta náročnost KDE nemá nic společnýho s Qt. Hlavníma žroutama výkonu a paměti jsou služby jako Nepomuk, Akonadi a Strigi. Na druhou stranu si myslím, že až se tohle dotáhne do konce, bude to hodně užitečný a ta ztráta výkonu u současných PC už nebude problém.

 4. avatar

  Ano, Qt má dobrý výkon, to jsou jen bludy že je pomalý, KDE je boží kolik má nastavení … jen … jen se mi prostě nelíbí … jsem prostě spíše GTKčkovej 🙂 nemám nic proti KDE, je to jen věc vkusu, nic víc.

QR Code Business Card