Led 062012
 

Jak vytvořit vlastní POI pro OsmAnd

POI neboli body zájmu, jsou body na mapě, jako třeba benzínky, obchody, jeskyně, vzácné stromy a další. OSM již obsahuje mnoho těchto bodů, ale je možné, že budete chtít zobrazit nějaké své, nebo nějaké speciální body, které v OSM nejsou a nelze je jednoduše doplnit. Zkusil jsem vytvořit POI index do OsmAnd pro vyhlídky z poi.cz a fungují dobře. Vytvoření bylo testováno na Linuxu, ale bude samozřejmě stejně fungovat i na jiných systémech.

aktualizováno 7.10.2013

Postup

1. stáhnout kml, třeba z poi.cz

2. stáhnout a nainstalovat Gpsbabel, v Linuxu stačí nainstalovat z repozitáře, například pro Gentoo takto:

emerge -avu sci-geosciences/gpsbabel

3. převést kml na osm příkazem níže. Tag tourism:viewpoint jsem si vymyslel a nevím zda je přesný. Vstupní soubor je v aktuálním adresáři a tam bude i výstupní, případně je řeba změnit cesty u nich

gpsbabel -i kml -f ./CZ-Prirodni_vyhlidky.kml \
-o osm,tagnd="tourism:viewpoint",created_by= -F ./vyhlidky.osm

4. stáhnout a nainstalovat OsmAndMapCreator.

http://download.osmand.net/latest-night-build/OsmAndMapCreator-development.zip
nebo případně
http://download.osmand.net/latest-night-build/OsmAndMapCreator-marketcompatible.zip

5. spustit OsmAndMapCreator v Linuxu skriptem OsmAndMapCreator.sh nebo pro win OsmAndMapCreator.bat. V Linuxu může být potřeba nastavit soubor OsmAndMapCreator.sh jako spustitelný.

chmod +x OsmAndMapCreator.sh

Nechat po spuštění zaškrtlé pouze Build POI Index, ostatní odškrtat.

6. dát z menu File -> Specify working directory … a nastavit adresář kam se budou tahat čtverce a také kam se budou POI exportovat, já dal pro jednoduchost stejný adresář kde je program nainstalován.

7. dát z menu File -> Create .obf from .osm file … a načíst svůj osm, v mém případě to je vyhlidky.osm.

Pokud akce dopadne dobře, vypíše program hlášku:

Indexes for Vyhlidky : POI - succesfully created in working directory.

… a jak píšou, ve výše zvoleném pracovním adresáři, lze najít výsledný POI soubor (u mě např. osmand/Vyhlidky.poi.obf). Soubor pak nakopírovat do mobilu, do rootu OsmAnd na kartě (osmand/Vyhlidky.poi.obf), nebo do adresáře který je nastavený v Nastavení -> Obecné -> Adresář pro data

Hotovo, pak už spustit Osmand, vybrat POI jako obvykle přes hledání nebo vrstvy v kategorii Turistika – viewpoint. V navigaci pak body mohou vypadat takto.

  4 komentáře na “Jak na vlastní POI”

 1. avatar

  Mě se podle výše uvedeného návodu vygeneroval soubor s příponou OBF a nikoli ODB jak se v návodu uvádí. V čem by mohla být chyba. Zkoušel jsem do OsmAnda převést jednu vrstvu z POI.CZ.
  Tzn Stáhnul jsem ji *.ov2, pak jsem ji pomocí pgsbabel převedl na *.osm a pak v OsmAndMapCreatoru dal Build POI Index. Výsledkem je *.obf, které se mi ale v OsmAndu nezobrazuje.

  • avatar

   Se změnou formátu map se změnil i výstupní soubor a postup. Nyní se nevytváří odb jak to bylo dříve, ale standardní obf a ukládá se do rootu Osmand. Adresář POI byl zrušen. Návod jsem aktualizoval, takže nyní by mělo jít postupovat podle něj.

 2. avatar

  Osmand map creator mi u dvou nezávislých balíků poi (okolo 4000 záznamů) vytváří prázdný OBF soubor. Vůbec nevím co s tím, řeším to už rok a žádný výsledek. Můžete mi s tím pomoci ?

  • avatar

   Mohu to zkusit, buď nasdílej kml nebo napiš o jaké POI se jedná abych věděl co testovat.

QR Code Business Card