Kvě 272014
 

Co se vaří v kuchyni OsmAnd

Je několik novinek ve vývoji OsmAnd, které jsou již trochu známé a tak si je můžeme předběžně představit. Sice u některých zatím neznáme větší detaily, ale tak stačí informace, že budou a můžeme se na ně alespoň těšit. I taková informace občas v deštivém počasí potěší a zahřeje.

 • Počítání trasy mezi body GPX trasy – že bychom se už konečně dočkali routovatelné GPX? Nic by mě asi nepotěšilo více.
 • Změněny názvy krajin v downloadech (podpora národního hledání) – sekce stahování bude nyní vypadat hodně „česky“, tedy dobře, a bude také možné hledat českými názvy krajin.
 • Podpora importu GPX/KML (konverze z KML do GPX)
 • Modul OsMo (Pokročilé monitorování) – Poskytuje možnost sledování jiných zařízení nebo být sledován. Zdá se největší novinka této verze. osmoMožná bychom konečně mohli mít náhradu za zrušenou službu Latitude? Nebo když ne plnohodnotnou náhradu, tak snad alespoň náhražku. Ale nepředbíhejme, třeba budeme příjemně překvapeni. Služba bude částečně v rámci navigace a rozšířené vlastnosti skupin budou skrz web http://osmo.mobi/.

 

  13 komentářů na “Co se chystá ve verzi 1.8”

 1. avatar

  Pěkné, ještě by šiklo 3D zobrazení, které je pro auto/cyklo navigaci takové přirozenější 🙂 A ještě import POI bodů z používaných formátů, to by taky nebylo špatné. Databáze POI v OSM je hrozně kolísává, kde jsou pracovití uživatelé (jako já :-D), tam je všechno možné, a někde není prakticky nic. Import souboru POI např. z POI.cz by celkem bodnul 🙂

  • avatar

   3D nutné není, ale šiklo by se. Zatím šly POI takhle https://osmand.cz/2012/01/jak-na-vlastni-poi/ ale s importem KML kdo ví… třeba bude snazší cesta.

  • avatar

   Já vím, že to jde importem/převodem, nicméně je to zbytečně složité, tohle by prostě mělo fungovat stylem stáhni, nahraj do složky a používej, případně jen v programu kliknout na import POI, vybrat soubor(y) a používat. K tomu je ale potřeba slušná podpora používaných formátů a to zatím chybí. Uvidíme co přinese plánovaná podpora importu GPX, o které píšeš v článku.

   Taky si nemyslím, že je 3D nutnost, ale zrovna třeba pro autonavi by bylo vhodnější.

   Ale hlavně co by bylo třeba do budoucna vyřešit je podle mne: routování (bezproblémovější offline výpočet delších tras), vyhledávání (přehlednější hledání a vyřešení problémů s hledáním ve vesnicích bez názvů ulic), přidání více základních vykreslovačů (uhladit design mapy, vylepšit vykreslení KČT).

   Jinak máš info, kdy má plánováno 1.8 vyjít? Nebo zatím je to ve hvězdách? 🙂

  • avatar

   Souhlas se vším co píšeš, v podstatě jsi shrnul většinu mínusů o kterých víme. Jinak na okraj … v autě mám krásnou 3D navigaci se zastaralými mapami, kéž bych si místo nich mohl dát aktuální 2D osm mapy a nemusel jsem na nových dálnicích jezdit po polích 😉

   Nevím, může vyjít po 2 nebo klidně až po 6 měsících po předchozí …. tipuji to tak na 3 … tedy na začátek prázdnin. Ale nevím, jen čtu z hvězd.

  • avatar

   Já i v autě používám jen mobil 🙂 I když mne docela dostal, když mi o víkendu cestou do Prahy napsal: „Varování: Přehřátí baterie!“. Musím říct, to se mi stalo poprvé 🙂

   Jinak OSM se dají stáhnout do vícero navigací, já je třeba stahuju do turistického Garmina.

  • avatar

   Vím, to je nejspíš nová „fíčura“,tady jsem o tom četl http://android.stackexchange.com/questions/69744/keeping-important-apps-alive-even-on-overheat

  • avatar

   Taky si nemyslím, že je 3D nutnost, ale zrovna třeba pro autonavi by bylo vhodnější.

   Současná situace je taková, že bohužel 3D pohled není na pořadu dne a ani prý není zahrnut do brzkých plánů. Implementace 3D by zabrala 1.5-2,5 měsíce práce pouze na něm.

  • avatar

   Já ale nemám S4, mám Huaweie 😉 Hold sluníčko, nabíjení z autozapalovače, navigování a záznam jízdy zahřeje 🙂

 2. avatar

  3D mod je už zafundovanej a měl by přijít. http://www.bidforfix.com/p/osmand.net/3/

  • avatar

   Zafundovanej sice je, ale několik let. To totiž bohužel ještě nevypovídá nic o termínu implementace.

  • avatar

   Mohli by ale na tom začít aspoň pomalu pracovat, přeci jen by nemuseli být lidé, co na rozvoj konkrétní feature přispěli, rádi. Ani jsem nevěděl, že tato možnost příspěvku ještě je, původně to bylo k zobrazení přímo v Osmandu, pak to zmizelo, takže jsem měl pocit, že tento způsob financování opustili.

 3. avatar

  Už vyšla stabilní 1.8. 🙂 Musím říct, že se jedná spíše o změny kosmetické, ale dohromady budí dobrý dojem. Překlad download stránky potěší česky mluvícího uživatele, protože se na něj dívá mnohem lépe. Na mapě jsou POI body zobrazeny v zaobleném modrém čtverci s ikonou, což vypadá dobře a přitom to neruší. Osmo osobně asi moc nevyužiju. Co bych si přál dál ve vývoji zůstává podobné, ještě by to chtělo zapracovat na vykreslovači. Ten by zasloužil trochu uhladit (stačí se podívat třeba na mtbmap.cz, co se dá z OSM vytvořit), a taky by zasloužil zrychlit (mám 4-jádro, 2GB RAM), přeci jen při posunu mu chvíli trvá překreslit. Vyhledávání POI a adres by taky mohlo být trochu intuitivnější a přehlednější. Každopádně se každou aktualizací krok po krůčku zlepšuje, a utracených peněz rozhodně nelituji.

 4. avatar

  Ano vyšla 1.8.2 jak jsem o tom psal na hlavní stránce v rychlém infu. Zatím nemám čas se jí věnovat. Změn pár je ,přičemž mi ale OsMo nejede a nevím zda je to jen u mě nebo obecný problém, změny se pozitivně dotkly tras. Jak bude chvíle kouknu na ni podrobněji. Těch modrých čtverců jsem si nevšiml, mám stále oranžové kruhy.

QR Code Business Card