Zář 012012
 

Pěší turistické trasy KČT v offline mapě

…  již konečně nejsou tabu a jsem rád, že bylo v OsmAndu dosaženo možnosti zobrazení. Kdo sleduje fórum ví, že se o to zasloužil především uživatel s přezdívkou prqek, který pozměnil OsmAndMapCreator tak, že je nyní možné získat tyto trasy z osm dat a poté je  úpravou zobrazovače v navigaci zobrazit. Samozřejmě se zobrazí jen to, co v OSM mapách je, a tak zvláště nyní, když se přechází na relace, nemusí být zobrazeny všechny. Samozřejmě ale budou postupně přibývat, sám jsem jich mnoho okolo svého bydliště do OSM map dokreslil.

Pozn.: Uvedený návod již není potřeba, nyní jsou trasy nativně OsmAndem podporovány.

Jednoduchý návod na zprovoznění *

Takže jak zobrazení dosáhnout. Jako první uvedu tu ta lehčí možnost. Data jsem pro ČR a OSM map vyseparoval a připravil, a tak bude jejich zprovoznění velmi lehké. Data budu průběžně aktualizovat a tak stačí jednou za čas si data stáhnout odsud. Druhý způsob bude pro toho, kdo bude chtít data aktuálnější, nebo bude chtít provádět nějaké další pokusy.

Turistické trasy *

Jako první úkol je potřeba nahrát připravená data s cestami do zařízení. Stáhněte si a rozbalte turistické trasy z linku níže a nahrajte soubor Cz-kct.obf přímo do adresáře osmand/ na svém zařízení. Umístění aktuálního adresáře osmand je možné zjistit z Nastavení – Obecné – Adresář pro data.

Stažení tras je nyní možné z hlavní strany v pravém sloupci (popis zde)

Zobrazovač *

neboli renderer má na starosti převedení dat z digitální podoby na zobrazení na displeji tak, aby se data dala dobře z mapového zobrazení číst. Ač se úkol přípravy nastavení zobrazovače zdá snadný, není to ve skutečnosti příliš lehké. Některé barvy, jako třeba žlutá, jsou hůře vidět a tak přijde na řadu experimentování. Ještě horší je situace v překryvu tras. Zde jsme narazili na hranice technických možností zobrazovače a tak je momentální výsledek dosti kompromisní řešení, i když funkční.

Pochopitelně zde stažitelný zobrazovač není dogma a tak si zdatnější uživatel může soubor upravit podle svého, a tak si sám zobrazování tras upravit, případně se s námi o výsledek podělit.

Zde je k dispozici můj zobrazovač s názvem „turisticke“ (nově také „turisticke2“), je závislý na zobrazovači „chuze“ (představeném v článku Jak nezabloudit v lese) a tak oba soubory rozbalte do do umístění osmand/rendering na svém přenosném zařízení s OsmAndem. Umístění aktuálního adresáře osmand je možné zjistit z Nastavení – Obecné – Adresář pro data.

Zobrazovač chuze v.1

Zobrazovač turisticke v.1 s přerušovanými linkami (popis a obrázky níže)

Zobrazovač turisticke v.2 s plnými linkami (popis a obrázky níže)

Pak při zobrazení mapy v nastavení (ozubené kolo vpravo nahoře) vyberte Rendering style a vyberte zobrazovač turisticke.

Rendering style Výběr zobrazovače

Připravil jsem rovnou druhou verzi zobrazovače chuze, jelikož mi trochu vadily samotné barvy silnic, které nejsou pro chůzi tak důležité a přitom byly příliš výrazné a tak se dost míchaly s barvami tras. Rovnou jsem s tím i zesvětlil lesy, čímž se zvýraznily nejen turistické trasy, ale rovnou i cesty a upravil barvu silnic v konstrukci a plánovaných jelikož jsou také přerušované a daly se snadno splést s turistickými trasami. Zobrazovač turisticke zustavá stejný. Obrázky této druhé verze najdete v další sekci.

Zobrazovač chuze v.2

9.9.2012 – dnes jsem upravil zobrazovač chuze na verzi 3. Upravil jsem polní cesty, jelikož to stále nebylo ono a v terénu se pletly. Nyní je to tak, že čím mají delší čáru a menší mezeru tím jsou pevnější. Dále jsem ztmavil na hnědo-černou ty cesty, které mají vyplněn tag Typ cesty (pokud nemají, zůstala barva původní),  naopak pěšiny byly více zčerveněny, mírně zeslabeny a zmenšil jsem jejich čáry a zvětšil mezeru. Je to vše vidět na obrázku. Například u Kamenného vrchu cesty nemají vyplněný tag a tak jsou hnědé se standardním přerušováním, naopak u Větrníku mají tag vyplněn a tak jsou tmavší, a přerušování mnohem lépe odráží typ, resp. kvalitu cesty.

Aktuální zobrazovač chuze v.3

Barva cest s vykreslovačem chuze v.3 na zoom 14 Barva cest s vykreslovačem chuze v.3 na zoom 15

Zobrazení na mapě *

Nyní by se vám již měly trasy zobrazit tak, jak to vidíte na obrázcích níže. Pokud ne, přečtěte si znovu pořádně postup a opakujte ho.

Zobrazovač je nastaven tak, že jsou barvy tras částečně průhledné, aby turistické trasy nekryly přerušované čáry samotných cest, které vyjadřují stupně kvality cesty (od jedné do pěti). Turistické značení je přerušované a i když se překrývají s jinou barvou trasy, zobrazovač vždy ukáže trasy vůči sobě trochu posunuté a proto se nikdy vzájemně zcela nezakryjí. Šířka a délka přerušovaných čar se zvětšuje s postupným zoomováním mapy. Zobrazení chuze v.1 + turisticke v.1 vypadá takto

Mapové zobrazení tras na zoom 14 Mapové zobrazení tras na zoom 15

Zobrazení chuze v.2 + turisticke v.1 vypadá takto

Mapové zobrazení tras s vykreslovačem chuze v.2 na zoom 14 Mapové zobrazení tras s vykreslovačem chuze v.2 na zoom 15

Pro toho kdo preferuje plnou nepřerušovanou barvu tras, jsem připravil zobrazovač s plnými čarami a není to vůbec zlé. Samozřejmě při souběhu tras dochází k míchání barev, což ale nemusí až tak moc vadit. Modrá barva byla více zprůhledněna a trochu i červená, aby se srovnaly rozdíly jejich výraznosti. Tloušťka všech linií byla malinko zvětšena. Výsledek posuďte sami. Stahovat můžete v horní části příspěvku.

Aktuální zobrazení chuze v.3 + turisticke v.2

Plné trasy na zoom 14 Plné trasy na zoom 15

Pro toho kdo by chtěl experimentovat s vlastním zobrazovačem upozorňuji, že po výměně xml je třeba zcela restartovat OsmAnd křížkem.

Výroba vlastní mapy *

Tato část je určena pouze uživatelům, kteří si chtějí data sami stahovat z OSM a nestačí jim výše uveřejněný soubor s mapou.

Stáhnutí a separace dat *

Nejdříve je potřeba stáhnout osm data z Geofabriku . Z nich pak vyseparovat samotné trasy pomocí osmfilteru příkazem:

  ./osmfilter32 czech_republic.osm --keep="operator=cz:K*" >cz-kct.osm

Výroba mapy *

K samotnému vyrobení mapy je potřeba OsmAndMapCreator, kde je potřeba přidat někam do rendering_types.xml tuto část

   <category name="kct">
       <type tag="kct_red" value="" minzoom="8" relation="true"/>
       <type tag="kct_green" value="" minzoom="8" relation="true"/>
       <type tag="kct_blue" value="" minzoom="8" relation="true"/>
       <type tag="kct_yellow" value="" minzoom="8" relation="true"/>
   </category>

Ve WindowSettings do řádku Rendering types (xml config to extract osm data) file path zadat rendering_types.xml a nebo celou cestu k souboru, pokud je v jiném adresáři.

Pak stačí zaškrtnout pouze Build map index a načíst cz-kct.osm. Tím vznikne Cz-kct.obf, který stačí nahrát do zařízení.

 

Jak vytvářet trasy v OSM *

Trasy v OSM vytvářejte jako relace a dbejte zapsání tagu operator s hodnotou cz:KČT a tagů kct_blue kct_yellow kct_green a kct_red,  tak se budou trasy správně propagovat do našich map v OsmAndu. Trasa by měla vypadat podobně jako tento příklad.

  Relace turistické trasy

V prohlížeči na PC je možné turistické trasy vidět na této adrese http://mtbmap.cz/

Poděkování uživateli prqek
Luděk Melichar

  13 komentářů na “České turistické trasy v OsmAnd”

 1. avatar

  Zjistil jsem jednu zajímavost. Veškeré změny které se OSM dělají se normálně v příštím exportovaném souboru czech_epublic.osm objeví … ovšem ne relace. Přestože v editoru (třeba JOSM) jsou vidět relace (např. naše trasy) od vytvoření normálně, tak do souboru exportu na geofabriku se dostanou až tak za 2-3 dny i když je každý den generován soubor nový. Nechápu to, ale je to tak.

 2. avatar

  Ahoj, mám problém s exportem vlastních tras. Nedávno jsem na OSM jich pár zpracoval, takže jsem si chtěl udělat aktuální soubor k Osmandu, ale nezadařilo se mi. Export tras z map byl v pohodě, ale nešlo mi to dál přes MapCreator. Verze z těchto stránek + verze z internetu mi buď hlásily chybu Javy a vůbec nestartovaly, nebo ty co fungovaly jsem nastavil a při tvorbě souboru nakonec spadly.

 3. avatar

  Ahoj, nejspíš ti bude padat MapCreator na paměť. Zkus mu podle tvých možností přidat. Edituj OsmAndMapCreator.sh (pro Linux nebo .bat pro Win) a uprav hodnotu -Xmx. Já používám -Xmx1800M a nemám problém s padáním. Výchozí velikost je 720M.

  • avatar

   Bohužel, nešlape. Zkoušel jsem to celé znova, zkoušel jsem stáhnout různé verze, stejný výsledek. Buď program nenaběhne vůbec, nebo při generování hodí chybu. Nemohl bych poprosit, zda by jsi neaktualizoval verze zde na svých stránkách? Pojedu asi na takovou cestovní dovču zde po republice, tak bych to chtěl úplně aktuální. Navíc jsem nahodil teď poslední dobou několik tras u mne doma, tak bych si je chtěl v OsmAndu zobrazit, zda jsou dobře, MTB mapa ještě neaktualizovala.

  • avatar

   Předpokládám, že spouštíš MapCreator přes ten upravený bat/sh . No nevadí, mohu indexy samozřejmě vygenerovat na požádání, pokud je to potřeba. Dnes budou nové.

  • avatar

   Děkuji mockrát a omlouvám se za obtěžovaní. Zkoušel jsem to horem dolem, ale jestli si to zrovna nerozumí s nějakou mojí komponentou Javy nebo či čím to je.

  • avatar

   To je v pohodě, jsem rád že to negeneruju jen pro sebe 😉 Klidně se zase ozvi…. spíš ale do fóra nebo mailem. Kdyby se dal nastavit nejakej skript, generoval bych to automaticky, takhle to dělám tak jednou za měsíc nebo za dva, protože je tam ta ruční práce s mapcreatorem.

  • avatar

   Tak snad je nás víc, co využívá turistické trasy 🙂 Bohužel jsou v OSM ještě děravé, třeba naše město je jimi protaženo a jde to jako pavouk z něj do všech stran, a než jsem je sem začal dávat, nebyla tady zakreslená ani jedna trasa. I když jinde je situace většinou lepší…se skriptem neporadím, ale bylo by to fajn. I když nevím, jak aktivní jsou mapeři OSM v turistických trasách. Zase od nedávna se v JOSM objevila přímo nabídka pro naše trasy, takže by se mohlo zapojit víc lidí, vytvářet trasy ručně přes relace bylo složitější k pochopení na začátku, dlouho chyběl slušný návod. Teď už by to díky JOSM neměl být problém, i když já už jsem naučený jet přes relace.

  • avatar

   Co se týká skriptu začal jsem dělat nějaké pokusy, zdá se by to mohlo jít, ale havaruji právě na části generování přes OAMCreator, tak uvidíme časem. Co se týká klikání přes JOSM, také dělám přes relace, to je nyní správný postup. Píšeš že dříve chyběl slušný návod, nyní už nějaký existuje? Kde je v JOSM nějaká nabídka pro naše trasy, ničeho jsem si nevšiml, edituji je stále ručně, ale možná jen nerozumím jak to myslíš.

  • avatar

   Zde je suprový návod i pro začátečníky, mne to pomohlo zoirentovat se v relacích:

   http://www.marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm

   A jinak jsem myslel to, že od nedávna je v JOSM v sekci Předvolby položka KČT. Jak se to používá ale nevím, já pracuji stále přes relace, ale někdy to musím zkusit. 🙂

   http://img46.imageshack.us/img46/8383/p8y2.jpg

  • avatar

   Aha, návod je dobrý a začátečníkům se může hodit a co se týká KČT, to v menu v poslední stabilní 6060 nemám, proto jsem si toho nevšiml. nejspíš to bude nějaký plugin tipuji.
   Co se týká návodů já dělal jen návod na klikání budov (http://xplane.cz/2011/06/25/stavime-budovy-v-josm/) a pak na dva pluginy (http://xplane.cz/2013/04/08/dva-uzitecne-pluginy-pro-josm/), obojí se může hodit i tady samozřejmě. Na relace jsem se ale nikdy nedostal i když by si to zasloužily.

 4. avatar

  To bude plugin „routes“. Ten je skvělý, protože v JOSM vykresluje turistické i cyklistické trasy přímo v datech, takže se mnohem lépe edituje a je to přehlednější.

  • avatar

   Plugin routes to není, zkusil jsem ho a ten pouze obarvuje trasy, nic víc. Stalo se nám tady z toho fórum a tak to tady zamykám. Toto se už netýká přímo článku, tak pokračuj případně do fóra.
   Jinak to rozšíření v menu jsem našel, napíši to do samostatného postu.

QR Code Business Card