Led 212012
 

Offline vrstevnice 20 m

Zatím byly offline mapy OsmAndu orientovány spíše na silnici, a cyklistům a pěším nedopřávaly takový komfort, který by si zasloužili. To se ale mění. Nyní je možné si do mapy nahrát separátní mapu vrstevnic. Sice jen s rozlišením 20 metrů, ale lepší než nic, no ne?

Proč vlastně?

Všichni asi ví, jak jsou vrstevnice užitečné pro turistiku. Pokud někam s rodinou jdeme a účastní se má drahá polovička, musím vždy vědět, hlavně jak to bude daleko, a také jaké bude stoupání 😉 Toto OsmAnd nyní poskytne, sice to není zrovna pohodlí výškového profilu turistických navigací, ale pro orientaci u větších kopců určitě stačí. To se týká spíše turistiky na kolech nebo pěšky, do auta pravda vrstevnice příliš nevyužijeme a proto asi budeme tyto data offline stahovat jen tehdy,  pokud vystrčíme nohu z auta. Vzpomínám si mimochodem na jednu rozhlednu v Orlických horách, ke které jsme se dopachtili asi po hodině šplhání do velkého kopce a za silného lijáku. Když jsme pod rozhlednou na parkovišti nabírali pod stříškou síly, přijelo auto s mladým párem, dáma stočila okénko, vyfotila si rozhlednu a zase odjeli… Tak ti jistě naše vrstevnice potřebovat nebudou 😀

Instalace

Ale dost řečí, toto má být rychlý návod a ne snůška slámy a tak přímo k věci. Vrstevnice jsou distribuovány jako obvykle v offline datech, pokud nevíte jak se takové mapy instalují, stačí si přečíst Návod na instalaci offline map, zveřejněný zde v návodech. Po připojení na internet si otevřete seznam offline dat Menu -> Nastavení -> Offline data -> Stáhnout a vyfiltrujte svou zemi, například czech pro ČR.

V offline vektorových mapách nejspíše uvidíte nyní tři mapy, jednu z OSM, a dvě značené jako openmaps. O použití jedné jsme již mluvili v návodu na instalaci offline map, a je použitelná například jako průjezdová. Nyní nás zajímá ta druhá, v názvu souboru mající string srtm. To je právě ona mapa, obsahující dvacetimetrové vrstevnice. Mapu nainstaluje a je hotovo.

Galerie

A nyní ještě galerie několika obrázků, jak vypadá offline mapa ČR s mapou vrstevnic. Jak je vidět, vrstevnice se zobrazí od rozlišení mapy 1km a větším.

  4 komentáře na “Vrstevnice 20m: jasně, sem s nimi”

  1. avatar

    Skvělý tip. Snad jen bych doplnil, že pro zobrazení nebo skrytí této speciální překryvné mapy je přímo volba v „nastavení-mapa-show contour lines“

  2. avatar

    Bezva, díky za doplnění, konečně vím k čemu tato „záhadná“ volba je.

  3. Funguji vrstevnice i ve verzi 1.4.1? Nemuzu dojit na to jak je zprovoznit

QR Code Business Card