Led 202012
 

Mapy sjezdovek v kapse

Na marketu se objevila offline mapa sjezdovek pro navigaci OsmAnd. Samotná mapa se získá přes plugin OsmAnd-ski, který se instaluje jako samostatný program a objeví se tak po instalaci v menu. Po dokončení  instalace se musí program spustit a teprve přes jeho rozhraní se stahuje mapa do mobilního zařízení. Mapa má velikost přibližně 11MB a dá se stáhnout i přes pomalou linku.

Instalace *

Pokud nepoužíváte free verzi OsmAnd dojde bohužel k side-efektu v podobě automatické instalace free verze na zařízení a mapa se nainstaluje rovnou do ní. To bohužel nelze považovat za šťastné, ale dá se to přežít a doladit ručním zkopírováním do správného adresáře. Ovšem nevím jak se program bude chovat při aktualizaci, to ještě nemám odzkoušeno.

Po instalaci spusťte aplikaci s názvem OsmAnd Ski z menu aplikací. Objeví se okno programu s informací data poslední aktualizace a statistiky dat které mapa obsahuje. Stisknutím tlačítka Install se spustí samotné stahování offline mapového podkladu.

Aplikace v marketu Před instalací mapy

Po ukončení stahování se tlačítko Cancel změní zpět na Install a tím je instalace/stahování dokončeno.

Průběh instalace Hotová instalace

Závěr instalace

Nastavení zobrazení *

Spustťe OsmAnd. Můžete se mimochodem podívat do offline map na detaily této mapy, jak je to vidět na prvním obrázku a překontrolovat, že je v pořádku, jak jsem si to vysvětlili v článku o instalaci offline map. Nyní už jednoduše přepneme styl vektorového zobrazení Menu -> – Mapa -> Vektorový vykreslovač. Zobrazení nastavte na winer+ski.

Info o mapě Přepnutí zobrazovače

Profil *

Samozřejmě toto nastavení je poplatné profilu, který máte aktivní. To přináší ale pochopitelně velkou výhodu. Pokud si vektorové zobrazení winter+ski nastavíte třeba na chodce, potom se na něj jednoduše přepnete z hlavní obrazovky. Je možné pak takhle elegantně přepínat zobrazení z letního na zimní a zpět, aniž bychom museli lézt složitě do menu a hledat „kde že se to zase nastavuje“. Budeme tedy doufat, že se časem objeví i profil lyžař 😉

Toto přepínání vidíte na příštích čtyřech obrázcích, na těch je zřejmé, jak je pak přepnutí triviální záležitost.

Přepnutí na chodce Špindl v zimě

Přepnutí na kolo Špindl v létě

Barvy na mapě *

Jak je patrné z obrázků, mapa zobrazuje sjezdovky, dokonce s jejich obtížností v modré, červené a černé barvě. Také jsou zde černými čárami zobrazeny lanovky.

Další obrázky *

Pro zajímavost přidávám ještě pár obrázků z našich luhů hájů, ve srovnávacím pohledu letního, a zimního zobrazení se sjezdovkami.

Harrachov letní Harrachov zimní

Hochficht v létě Hochficht v zimě

Závěr *

Aplikace je užitečná například při hledání sjezdování v okolí místa kde se nacházíte. Také při případném hledání sjezdovky s obtížností pro své zkušenosti nemusí být k zahození. No a nakonec i pro „nelyžaře“ může být navigace užitečná. Může se hodit k nalezení cesty ke sjezdovce, kde se oddávají lyžařským radovánkám ratolesti. Na cestu ke sjezdovce od nedalekého stánku se svařákem, se totiž po několika kelímcích dobrého moku už i navigace může hodit 😉

Pokud vám nějaké sjezdovky nebo trasy chybí, je to snadné, updatujte OSM mapy.

Líbí se vám mapa? Napište vaše názory, nebo jaké máte s mapou zkušenosti.

  2 komentáře na “OsmAnd Ski: hurá na hory!”

 1. avatar

  Ahoj. Chtěl bych podotknout, že lyžařské mapy se hodí nejen ke sjezdování, ale také na běžky! Jako vodítko v terénu, případně pro nalezení zkratky, apod. Sám takto jezdím a pokud trasa v mapě není, tak ji zaznamenám a nahraji na server.

  Více na http://www.pistes-nordiques.org/ (v angličtině)
  Jak mapovat běžkařské trasy: http://www.pistes-nordiques.org/iframes/how-to-en.html (v angličtině)
  nebo: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Langl%C3%A4ufer/Loipemap (v němčině)

  Sportu zdar!

 2. avatar

  Díky za doplnění, já bych zase doplnil, že aktualizace mapy je možné provádět standardní cestou přes offline data přímo z prostředí OsmAndu.

QR Code Business Card